top of page

BD preparati

Vse preparate si lahko v povezavi pogledate na tej strani, lahko pa si priročnik shranite iz spleta in uporabljate na domačem računalniku. Povezava do priročnika: BDP_preparati 

 

Splošno o preparatih

Za prepariranje kompostnega kupa ali gnojnice in izdelovan- je preparata iz kravjeka po Mariji Thun oz. brezove jame. Zelo dober je za pripravo kopeli za semena metuljnic, redkvice, redkve, ogrščice, gorjušice, tulipanov, križnic. Količina in priprava je enaka kot pri preparatu iz rmana. Apnenčaste kamenine v zemlji privlačijo v zemljo energije podsončnih planetov, kremenaste pa sile nadsončnih planetov iz svojih globin sevajo nazaj v zgornji sloj plodne zemlje. Energije učinkujejo, če se v zemlji odvijajo procesi nastajanja gline.Ko je proces prepariranja kompostnih preparatov končan, so v njih strnjene energije določene kvalitete iz štirih kraljestev narave: rastlin (zdravilno zelišče), živali ( določene živalske ovojnice ), elementa kozmosa in mineralnega sveta ( s tem, kdaj preparati v Zemlji zorijo in katerim silam Zemlje in kozmosa so tedaj izpostavljeni) in človeka, ki kot edino bitje z razumom in sposobnostjo ljubezni, preparate ob pravem času in na pravi način izdela in uporabi ter skuša z opazovanjem razumeti smisel in poslanstvo vsakega od prisotnih elementov in učinkovanje preparatov.

 

Izdelava: sestavine, priprava, čas zorenjaVsak preparat posebej je opisan v nadaljevanju.

 

Spravilo: Preparati so zreli spomladi, na dan, ki je naveden v Setvenem priročniku. Za to delo izberemo dan za cvet ali dan za plod. Pet čvrstih preparatov izkopljemo, temeljito pregledamo in odstranimo morda primešano zemljo, osušimo in spravimo vsakega posebej v lesene, steklene, ali lončene posode, te pa v šoto tako, da je vsaka obdana z vseh strani s približno 10 cm debelim slojem šote. Preparate shranimo na temnem in hladnem mestu, kjer ne zmrzuje.Tekoči preparat iz baldrijanovih cvetov hranimo v temnih stekleničkah v hladni in temni kleti.Manjši porabniki bodo preparate spravili v prenosen lesen zaboj, ki ga sicer uporabljamo za prenašanje preparatov od skladišča do kompostnih kupov, ki jih prepariramo. Pet posodic s kompostnimi preparati zakopljemo v šoto, steklenička z baldrijanom je v ločenem vogalu, vse skupaj pa pokrijemo z blazino, napolnjeno s šoto. 

 

Uporaba:Za pripravljanje kompostov uporabljamo vedno kot celoto vseh šest preparatov. Tako pripravljen, zrel kompost bo na površinah, kjer ga trosimo, tla oživljal in procese harmoniziral. Predstavlja koncentrat vitalnih energij, s katerim uresničujemo pojem dr. Steinerja: gnojiti pomeni tla oživljati. Izjemoma uporabljamo kompostne preparate tudi posamezno.Preparati ugodno usmerjajo preobrazbo substanc komposta in preprečujejo izgubo snovi (smrad izgine). Gnoj ali odpadle rastline prepariramo zato takoj, ko je količina dovolj velika. Zrel kompost je po enoletnem zorenju z dodanimi preparati, gledano energetsko, vreden štirikrat več, kot izhodiščne substance.

 

Prepariranje kompostnega kupa: Kup lepo zložimo in na vrhu naredimo s palico okoli 0,5 m globoke luknje, ki jih razvrstimo tako, kot je prikazano na skici. V luknje potisnemo posamično čvrste preparate, ki smo jih pred tem zavili v kroglico iz vlažne zemlje. Kopriva, kot Sonce, sodi v sredino, drugi čvrsti preparati pa vsak na enega od štirih vogalov. Luknje zatlačimo. Za 3 m3 v kup zloženega materiala potrebujemo po eno kavno žličko vsakega od preparatov, koprive pa 3 - 5 krat toliko. Nato poskrbimo še za tekoči baldri- janov preparat. Vzamemo kavno žličko preparata iz baldrijanovih cvetov in ga z 10 l mlačne vode (deževnice, segrete studenčnice) na predpisan način vrtinčimo 15 minut. Tako pripravljen preparat iz baldrijana poškropimo z zalivalko na ves prepariran kompostni kup. Kup nato potrosimo s tankim slojem šote in prekrijemo s slamo, smrekovimi vejami ali podobnim materialom.Na vrhu kupa je vdolbina za zalivanje komposta, če postane preveč suh. Če je dežja preveč, kup pokrijemo.Kompostne preparate lahko uporabimo tudi za prepariranje gnojnice. V ta namen naredimo lesen križ in nanj privežemo s kamni obtežene vrečke s preparati. Tudi tu je preparat iz koprive v sredini. Pripravljen baldrijanov preparat poškropimo po površini.

 

 

Preparat gnoj iz roga naredimo iz kravjega gnoja. Preparat posreduje tlom koncentrirano gnojilno in oživljajočo moč. Rastline se na tleh, ki smo jih poškropili z njim, bolje povežejo s silami Zemlje in naredijo bistveno več korenin.

Kremenov preparat je drugi preparat za škropljenje. Rastlinam daje sposobnost, da se bolj odpro za kozmične sile in bolje uporabijo sile svetlobe. Preparat 501 pospešuje asimilacijo in zorenje, krepi zdravje rastlin. 

Rmanov preparat predstavlja energije podsončnega svetlobnega planeta Venere (reprodukcija) in ureja s svojim žveplom v tleh procese kalija in dušika.

Je predstavnik podsončnih toplotnih energij planeta Merkur (reprodukcija). Kamiličin preparat ureja v tleh procese kalcija. Prsti posreduje sile zdravja, gnoju pa stabilnost dušika.

Koprivov preparat je med preparati predstavnik Sonca in v zemlji ureja procese železa. Podpira delovanje preparatov iz rmana in kamilice, gnoju pa daje sposobnost, da s snovmi in silami dobro gospodari in se prilagodi vsakokratni kulturi. Preparata iz koprive skušamo narediti čimveč in pri uporabi z njim ne skoparimo.

Preparat iz hrastovega lubja zastopa sile vitalnosti nadsončnega vodnega planeta Marsa. Preko komposta tla harmonizira in preprečuje bolezni, ki utegnejo nastati zaradi preveč bujne rasti.

Regratov preparat je koncentrat sil vitalnosti nadsončnega sve tlobnega planeta Jupitra. Preparat ureja razmerje med kremenovo kislino in kalijem.

Baldrijanov preparat je koncentrat sil Saturna, ki oddaja sile vitalnosti in deluje s toploto. Preparat ureja procese fosforja, rastlinam daje sposobnost, da s fosforjem, ki je na razpolago, bolje gospodarijo.

Njivska preslica (Equisetum arvense) je rastlina, ki pripada Luni. Za sile Lune je dr. Steiner dejal, da jih ne bo treba krepiti ter da so lahko le premočne. Če so sile Lune premočne, se raven delovanja glivic iz tal dvigne v rastlino (posebej pri degeneri- ranih rastlinah). Njivsko preslico uporabljamo kot sredstvo za varstvo rastlin. Zaradi visoke vsebnosti kremena (do 97%), ki ga povezujemo s svetobnimi silami Jupitra, z njo uspešno uravna- vamo težave z glivicami.

Please reload

bottom of page